Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

1. Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem czy żłobkiem.
  2. Wprowadzaj w domu stały rytm dnia.
  3. Nie składaj obietnic, których nie możesz spełnić – nie mów dziecku, że przyjdziesz po nie wcześniej, kiedy jest to niemożliwe.
  4. Przyzwyczajaj dziecko do urozmaiconych potraw, ogranicz rozdrabnianie pokarmów.
  5. Wdrażaj dziecko do przestrzegania umów i zasad.
  6. Przyzwyczajaj dziecko do samoobsługi, pozwól mu samemu załatwić potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się.
  7. Przygotuj dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania się – dresy, spodenki lub spódniczka na gumkę. W przedszkolu przede wszystkim liczy się wygoda.
  8. Pozwól dziecku zabrać ze sobą cząstkę domu do przedszkola np. przytulankę, chusteczkę.
  9. Organizuj dziecku kontakty z rówieśnikami i innymi dziećmi.
  10. Stosuj w przedszkolu krótkie pożegnania (stwórzcie swój własny „rytuał”). Kiedy przedłużasz pożegnanie, dziecko cierpi dłużej z powodu rozstania z ukochanym rodzicem.
  11. Nie okazuj dziecku własnych rozterek, zostawiając je w przedszkolu, przekazujesz mu wtedy swoje lęki.
  12. Nie zawstydzaj nigdy dziecka i nie porównuj do rówieśników.
  13. Ciesz się z jego sukcesów, a porażki traktuj, jako coś naturalnego, co spotyka każdego z nas.
  14. W razie potrzeby skorzystaj ze wspierającej rozmowy z psychologiem lub pracownikami przedszkola lub żłobka.