Pierwszy dzień

Pierwszy dzień

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?

• Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem czy żłobkiem.
  • Wprowadzaj w domu stały rytm dnia.
  • Nie składaj obietnic, których nie możesz spełnić – nie mów dziecku, że przyjdziesz po nie wcześniej, kiedy jest to niemożliwe.
  • Przyzwyczajaj dziecko do urozmaiconych potraw, ogranicz rozdrabnianie pokarmów.
  • Wdrażaj dziecko do przestrzegania umów i zasad.
  • Przyzwyczajaj dziecko do samoobsługi, pozwól mu samemu załatwić potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się.
  • Przygotuj dla dziecka wygodny strój do samodzielnego ubierania się – dresy, spodenki lub spódniczka na gumkę. W przedszkolu przede wszystkim liczy się wygoda.
  • Pozwól dziecku zabrać ze sobą cząstkę domu do przedszkola np. przytulankę, chusteczkę.
  • Organizuj dziecku kontakty z rówieśnikami i innymi dziećmi.
  • Stosuj w przedszkolu krótkie pożegnania (stwórzcie swój własny „rytuał”). Kiedy przedłużasz pożegnanie, dziecko cierpi dłużej z powodu rozstania z ukochanym rodzicem.
  • Nie okazuj dziecku własnych rozterek, zostawiając je w przedszkolu, przekazujesz mu wtedy swoje lęki.
  • Nie zawstydzaj nigdy dziecka i nie porównuj do rówieśników.
  • Ciesz się z jego sukcesów, a porażki traktuj, jako coś naturalnego, co spotyka każdego z nas.
  • W razie potrzeby skorzystaj ze wspierającej rozmowy z psychologiem lub pracownikami przedszkola lub żłobka.